2024. május 31., péntek

Medvelétszám - helyreigazítás

 A medveügyi posztban sikerült alaposan alábecsülnöm a velem egy háztartásban tartózkodó medvék létszámát. Kis körülnézés után ugyanis további medvéket találtam, vagyis Medve úrnak nemcsak egy, hanem ennél lényegesen több medvetárssal áll módjában eszmét cserélni. 

Nevezetesen:
  • két Airpower pilóta medve
  • egy RAF medve veterán
  • egy Red Arrows kulcstartó medve
  • egy Bukowski kulcstartó medve
  • egy lila lélekmackó
  • és a már említett Csilla maci
  Medve hegyek, hova legyek...

2024. május 20., hétfő

A kínai rettenet

 Örzsém tehát elkészült, a Zellwegerben varróképessé tették, bár azért Örzse nem lenne Örzse, ha minden elsőre tökéletesre sikerül rajta. A 15 széria lendkereke ugyanis leválasztható a hajtásról az orsó felcsévéléséhez. Ez azt jelenti, hogy a kerék forog, pedállal hajtható, de a varró mechanizmus le van választva, a tű nem mozog és nem tesz kárt semmiben. A reteszelés az ezüst gomb elforgatásával aktiválható, feltéve, hogy az alatta levő körmös alátétet a helyes irányban tették be. Igen, pontosan: A szervízben sikerült fordítva visszatenni. Ettől függetlenül jó szívvel ajánlom őket, ennél nagyobb hiba sose legyen, 115 éves varrógépek baromi ritkán mennek wellnesszelni.
Na, most, mivel Örzse szállíthatóvá lett téve valamikor - értsd kilakoltatták a pedálos asztalából -, lehet, de nagyon kényelmetlen így varrni vele. Ezért van a mobil, nem motorizált gépeken kézi kurbli, ami olyan ritka ma, mint a fehér holló. A helyreállított példányokért 150-160 dollárt kérnek a neten, kifizetődőbb tehát vagy egy donort, - már ha talál egyet az ember -, vagy pedig a kínai utánzatot megvenni.
A kínai utánzat, mint minden onnan jövő termék, lutri. Vagy megfogod az isten lábát, vagy pedig egy marék szemetet kapsz a pénzedért...
Igen, én sajnálatos módon az utóbbi kártyát húztam.  
Kifejezetten szar minőség: porló gumi, málló festék és kotyogó-lotyogó alkatrészek. Ha ezt annak idején, bármelyik Singer gyárban így rakták volna össze, a melósnak másnap már biztosan nem kellett volna bemennie dolgozni, mert úgy kirúgják, hogy a lába se éri a földet. 
A porló gumi ment a kukába, a vastagsága miatt amúgy se tudtam beilleszteni a 12 küllős kerékbe. Ennek a helyét, ahogyan az eredetiken is, bőrszalag vette át. Bőrmaradékot a hobbi boltban vettem, méretre vágtam, összevarrtam, kész. 
A "made in China" matrica, ami az eredeti filigrán díszítést szerette volna pótolni, szintén a szemétben végezte.
Nagyobb probléma volt a kerékbe kapaszkodó kar lotyogása. Hogy ki és miért gondolta, hogy az egyébként is  pontatlan alkatrész egy darab egyenes fémlemezke és miniatűr csavar odabiggyesztésével majd szépen bekapaszkodik a lendkerékbe, nem tudom. Az biztos, hogy előző este sokat ivott és nem málna szörpöt. 
Mivel nem volt kedvem piszmogni, a gyors és kevéssé elegáns megoldás mellett döntöttem: beállítottam kart és több réteg szigetelő szalaggal rögzítettem a megfelelő helyzetben. 
Ez a szar szép úgysem lesz, de így legalább működik. 
Emitt lent pedig a donornak vett gép nagyjából 140 éves kézi karja látható. Még így mocskosan is ég és föld a két egység precizitása.

Szétszedni gyerekjáték volt, a csavarok gond nélkül kijöttek. Nem kotyog, nem lotyog, a fogaskerék hajtás precízen megmunkált, még koszosan is szépen forog. 
Valaha nagyon szép lehetett, megérdemli, hogy újra az legyen. 
A rozsdás alkatrészek már a löttyben áznak, a fekete lakkozás teljesen megsemmisült, így az lemaratásra kerül és újra fogom festeni. 
A gépet pedig restaurálom, és ha lehet, megpróbálom üzemképessé tenni. Utána pedig valószínűleg eladom, mert Örzse mellé nem kell még egy.       

   
 

2024. május 12., vasárnap

Örzse a rehabon

Skandallum, vagy sem, Örzsét be kellett adjam a rehabba, mivel kifogytam az ötletekből.  
Az már korábban is világos volt, hogy valami az orsóház környékén nem stimmel, egészen pontosan a forgó horog akasztja meg a gépet. Az első tipp az volt, hogy ennek a mérete nem megfelelő, mivel a szériaszáma alapján későbbi 15k30-hoz való, így lehet néhány milliméter eltérés az eredeti horoghoz képest. A probléma azonban a megfelelő alkatrésszel is fennállt, tehát nemcsak ez okozza az akadást.  
Látványos különbség volt továbbá az is, hogy míg a wittenbergei Singer horgának volt egy bizonyos, tengely körüli játéka, addig Örzsénél a horog feszült, az eredeti tűt el is törte, amit csak nemrég vettem észre. 
Mivel többszöri szétszedés, tisztítás és immár helyes időzítés mellett sem forgott át akadály nélkül, úgy döntöttem, hogy felhívom a korábban bolhapiacosok által is ajánlott varrógépjavító centrumot. 
Kérdezték: pedálos-asztalos? Mondom, nem, szállítható. Jó, akkor tessék behozni, megnézzük, mit tudunk tenni.
Bár attól tartottam, hogy kiröhögnek vele, a munkafelvevő hölgy a Zellwegerben pontosan olyan tisztelettel vette át és szállította be Örzsémet az öt eurós "lakosztályában" (nem vicc, a bolhapiacon 5 euróért vettem neki egy patent bőröndöt, most abban lakik) a műhelybe, mint a sokezres ipari, számítógépvezérelt csodával tette volna.  
A szerelő nyilván pislogott néhányat az ős-Singer láttán, de most dobpergés és konfettieső: Örzse gyógyultan átvehető. 
Nagyon kíváncsi vagyok, mi volt a baja, ezt nem tudta a hölgy megmondani, mert el volt úszva az ünnepnap előtt (négy napra leálltak ők is) és a pontos összeg is csak ott fog kiderülni. 
Ami pedig a legjobb: a Reparaturbonus erre a javításra is érvényes, tehát 50% ismét visszajön a számlából. 
Hamarosan tehát kipróbálhatom a csodálatos varrótalpakat, ez viszont azt is jelenti, hogy a kínai rettenetet - alias kézikar - muszáj lesz mihamarabb gatyába ráznom.  

2024. május 5., vasárnap

A korelnök?

Van nálunk egy Trödlerladen nevű boltocska a Klosterwiesgassén, ami a ReUse Steiermark programjából származó holmikat árulja. Véleményem szerint az egyik legjobb bolt a városban, egyszerre Carla és antikvitás, tele jobbnál jobb dolgokkal.   
Ha valakit érdekel, mi is ez az egész: LINK
Amiben egy átlagos antikvitástól különbözik, hogy nemcsak sértetlen holmikat árul, hanem olyasmit is, amit az átlagos hagyatékosok eladhatatlannak ítélnek és kidobnak. 
Miért? Mert előfordulhat, hogy bár sérült, de még javítható, vagy pedig ideális alapanyag lehet művészi, esetleg upcycling, restaurációs projektekhez.
A Trödlerladen vitrinjeiben jól megfér egymással a Gmundner kerámia és a Hollóházi porcelán - nem vicc, van egy teljes étkészlet, nagyjából 80ezer forintért -, és ha valaki mondjuk kötőtűt szeretne olcsóért, jobbra a fal mellett egy doboz tele van velük. Bakelitlemezek, régi lámpák, kávédarálók, és persze temérdek vintage - meg fast fashion - ruha vár új gazdára. Az üzlet kétségtelenül legkülönlegesebb lakói azonban a pult mellett balra tanyáznak, illetve egyikük - most már biztonságban - balra fent a falon nézelődik. Ő egy kissé momentán szerencsétlenül fest, az eladó hölgy ugyanis elkövette azt a hibát, hogy a törékeny szépséget a többiekkel együtt a pult melletti tartóban hagyta és a vége az lett, hogy szegény súlyosan megsérült. 
Természetesen szerették volna megjavíttatni, de Grazban nincs restaurátor, a még sebesülten is szép, viktoriánus napernyő így felköltözött a szekrény tetejére, hogy végre nyugta legyen a kíváncsi emberektől. 
Igen, a Trödlerladen legkülönlegesebb lakói ugyanis mindannyian parasolok, a legfiatalabb is több, mint száz éves. A legszebb, egy fehér selyem és csipke példány - aki ugye sebesült - a formájából ítélve közel 130-140 éves, de a többiek is bőven száz felett vannak. Az is, akit végül elhoztam, mert ugye egy magára valamit adó khadjit, hacsak nem akar gutaütést kapni, nem lehet napernyő nélkül nyáron. A stand fölé már "kisírtam" anyuéktól az egyik, szolgálaton kívüli nagy napernyőt a talppal együtt, így a potenciális vevők nem nyúlnak ki a tűző napon, de nekem is kellett valami, és azért még mindig bizalomgerjesztőbb és szembetűnőbb egy parasol alól kivigyorgó khadjit, mint egy kalapban izzadó.    
Amikor először találkoztam egyébként velük, még egy nagyon különleges esernyő is gazdikeresőben volt - őt azóta elvitték, szerintem gyűjtő vette meg, mert a bolt által kért összeg a töredéke volt annak, mint amennyibe ezek a véncsontok amúgy kerülnek.
Erősen ingadoztam egy fekete selyem és a fényképen napfürdőző - épp száradt a mosás után - fehér vászon között, de végül az utóbbi mellett döntöttem, mivel a selyem kényesebb és már látszottak rajta az első repedések. Egy repedt ernyővel pedig nem megyek sokra. 

OFF
Vissza fogok menni a boltba és szólok nekik, hogy sürgősen írják ki, hogy a napernyők teljes felhúzása tilos! Ezeknek a nagyon öreg, nagyon törékeny anyagoknak a nyitálás a halála, ebbe pusztult bele az a szép fehér ernyő is és az egyik fekete is haldoklik. 
A sebesült ernyőtől egyébként az tart vissza, hogy a selyem miatt nem kis anyagi ráfordítást jelentene a rendbe tétele. Mivel egyszínű fehér, így valamivel kisebb cécó a varrása, de nem egyszerű. Szóval, amikor valaki 300+ eurót akar kérni egy restaurált viktoriánus parasolért, akkor az azért van, mert:
- meg kell találni a korhű anyagot (minta, vastagság)
- a megfelelő selyem métere iszonyatosan drága
- ha csak az ernyő csontváza volt meg, illetve minden panel elszakadt, akkor egyedileg ki kell kísérletezni a paneleket
- a végleges előtt kell legalább egy próba verziót készíteni olcsó anyagból (mock-up)
- nagyon precízen kell összevarrni a paneleket 
Amit tehát megfizetsz, az a rengeteg idő és energia, amit a restaurátor beleölt az ernyődbe, nem pedig csak az ernyő maga. 
Egy ritkább parasol amúgy még sérülten is horror pénzekbe kerül, csak szólok, tehát ha valaki szeretne egy ilyet, de nem nyert a lottón, akkor érdemes a hagyatékosoknál illetve a bolhapiacokon szétnézni.      
ON

A kupola most már tiszta és majdnem fehér, de ne tudjátok meg, milyen színe volt a víznek az első mosás után. A rozsdafoltok maradnak, főleg azért, mert amikor a folttisztítóval bekentem, az elkezdte megenni az anyagot. Pár apróságtól - néhány varrást meg kell erősítnem illetve egy-két helyen vissza kell rögzítenem a vázhoz, mert elengedett a cérna - eltekintve már bevetésre kész. 
Méretét tekintve sétáló ernyő, bambusz és fa ötvözete, de a váz már fém - szerencsére. Mivel szerencsére korához képest meglepően jó állapotban volt, így ki tudtam tisztítani anélkül, hogy le kellett volna bontani a vázról. 
Az öltések mérete a viktoriánus, edvardiánus korra jellemző icipici, a kupola kézzel készült, valószínűleg alig használták. 
Könnyen lehet, hogy jelenleg ő a korelnök, és még az ükvasalót is beelőzi. 
Még lógok neki egy tokkal, ami megvédi majd a koszolódástól, de már megígértem neki, hogy a nyáron - lehet, hogy újra, lehet, hogy életében először - megtekintheti majd Opatiját...

2024. május 1., szerda

A roncstelep legújabb vendége pedig...

 ... egy kávédaráló! 

Szerintem lassan nyitok egy kávédaráló boltot. Viccet félretéve, valamelyiket tényleg el kell majd adnom, vagy a Tchibo darálómat, vagy pedig a legújabb szerzeményemet, mert kezdenek sokan lenni. 

Ezt a jóképű példányt a bolhapiacon találtam és bár hosszasan nézegettem, végül visszatettem, hogy "eh, van darálóm". Az eladó azonban utánam szólt, hogy 5 euróért odaadom... A kávédaráló mindjárt a szatyorba is került, mert ennyiért vétek lett volna otthagyni. A willhabenen ennek a három-négyszeresét kérik ezekért és mivel a felújításhoz szükséges szerszámok illetve tisztítószerek rendelkezésre állnak, további kiadás nem várható.
Aki követi a blogot és a felújításaimat, az tudja, hogy nem vagyok híve a halálra restaurálásnak, így a "szépségszalon" kis vendége egy komoly tisztításon, rozsdamentesítésen és alapvető állagmegóváson túl semmiféle egyéb beavatkozásra nem számíthat. 

Ki ő?
Egy feltehetően 1950-1960 között gyártott kézi kávédaráló Németországból. BKF Burg-Mühle, Fredeburg/Sauerland
A céget 1946-ban alapították, jelenleg is létezik, de kávédarálót már nem gyárt. 

Állapota
Alapvetően a korának megfelelő. A fiók tiszta, bár sérült. Az őrlőmű rozsdás és koszos, a fedél cink bevonata foltokban megsérült és emiatt kiütött rajta a rozsda. A beöntő fedél azonban csavarkötéssel kapcsolódik a házhoz, ez nagy előny a szétszedésnél, nem kell roncsolni.
Nagyon szerencsés példány egyébként, mivel bár hosszú ideje nem használták, alapvetően jó körülmények között volt tárolva, így nem ment teljesen tönkre. A legnagyobb munkát a fém alkatrészek szétszedése és tisztítása fogja adni, ezek ugyanis látványosan össze vannak rohadva.  

Értéke
Feltalálási állapotban 15 euró körül, a rendbe tett példányok ára az eladási platformtól függően 30-90 euró plusz postaköltség között váltakozik. 

Ritkasága
Német nyelvterületen gyakran felbukkan, angolszász területen nyilván kevésbé elterjedt. 

Népszerűsége
Mind dekorációként, mind használati tárgyként töretlen. A shabby chic irányzat a lakberendezésben jelenleg is virul, cottage core, vintage home, a TikTok meg tele van tradwife-okkal (erről szerintem írok majd itt a blogon, agyhalál, komolyan)... szóval, menő a kis daráló. 
Vigyázat, ezeket a régimódi eszközöket azonban klónozzák, jelenleg is vannak teljesen új, made in China példányok, amik árban ugyan verhetetlenek, de egy év után ki lehet dobni őket a pcsába. 
Ne vegyetek kínai koppintást! Ne akarjatok úgy járni, mint én az Örzse kézi karjával, hogy rohadna meg! (Erről biztosan lesz bejegyzés) 

Mindenkit arra buzdítok, hogy a kínaszarok helyett adjon egy esélyt és vásároljon használt cikket! Nem, nem fehérneműt, meg zoknit, és cipőből is csak ún. deadstock-ot, de felső ruházatot, táskát például nyugodtan. 
A régebbi lakberendezési tárgyak, használati cikkek lényegesen tartósabbak, mint a jelenleg kaphatóak, és a környezetnek is jót tesz, ha a hagyatékból, lomtalanításból származó eszközök újra szolgálatba állnak.