Jelentem, kint van a brutál ronda alsószoknya és úgy döntöttem, menniük kell az ujjaknak is. Egyszerűen nem illettek oda, a sűrű mintás felsőrészhez szembántóan nem passzolt a szintén sűrű mintás csipke.
Profi munka, szépen bevarrva |
Legalább könnyű volt kiszedni... |
A visszaalakítás után gyorsan ki is derült, miért éreztem annyira szűknek a karkivágást, illetve, hogy mit keresett benne az az otromba csirkeháló.
Fact 1: Régen a hölgyek több réteg alsóneműt viseltek - egy slip (kombiné), egy melltartó, egy bugyi és egy harisnyatartó-alakformáló öv (girdle) az alapruhatár részét képezte, felnőtt középosztálybeli nő enélkül nem lépett ki az utcára -, így természetesen nem jelentett problémát a felhasznált anyagok áttetszősége. Mivel a ruha selyem belső - muszlin külső kombinációja, az eredeti tulajdonos nyilván rendelkezett egy hozzávaló fél slippel, közönséges nevén alsószoknyával, így a nagyérdemű nem premier plánban csodálhatta a bugyogóját...
Mert bizony a ruha bizonyos fényben remekül átlátszik, hála az égnek, tehát nem túl jó ötlet megfelelő alsószoknya nélkül felvenni. A hangsúly a megfelelőn van. A csirkeháló nem volt az.
Ez persze fel is adta a leckét nekem, mert a szerkényemben nézelődő, három kombiné egyike sem alkalmas arra, hogy ezzel a ruhával együtt viseljem. Az ok prózai: miután kikerült az ujj, helyére ugrott a nyakkivágás és elmúlt a hónaljban szűk érzés. A gyönyörű, elegáns csónak nyak azonban lehetetlenné teszi az ekrü és a lazasszín kombiné használatát, mivel baromira nem elegáns a kilógó pánt, a fekete meg eleve kizárta magát a játékból a színe miatt.
Fact 2: az ötvenes évektől a természetes anyagokat lassan kiszorította a nejlon a fehérneműgyártásban is, így passzoló alsószoknyát találni nem egyszerű, ha az ember nem akar belerohadni a ruhába. Az etsy-n fellelhető fél slipek 99 százaléka nejlon, ami meg nem az, az többnyire vagy túl nagy, vagy túl kicsi. De aki keres, az talál és gyors matek után a novemberi ruha-keretemet fel is használtam egy passzent alsószoknyára. Ez a többi, földig érő ruhámhoz is használható - jelenleg négyen vannak -, tehát nem egyszeri alkalomra kell.
A ruha többszöri átforgatása természetesen fényt derített a hibáira is. Egyrészt a törtfehér selymen van egy nagyobb, sárga folt, ami szintén arra utal, hogy a ruha nagyon idős. A másik, hogy tele van kisebb rozsdafoltokkal, amiket vélhetően még az eredeti alkatrészek - a kapcsok és a zippzár - okoztak. Ez utóbbi egyébként biztosan cserélve lett, mert már műanyag és a kapcsok is vadiújak, fényesek. Gyanítom, hogy valaki az utóbbi években charityből megvette ezt a kedves, öreg báli ruhát, belegányolta gyorsan az alsó szoknyát (Amazonról, kínai gazdaságos), felvette egy matura bálra, aztán huss, bedobta a gyűjtőbe.
Fact 3: a selyem mosható, de észnél kell lenni és betartani néhány alapvető szabályt. Például, hogy nem mossuk 30 fok felett és csak selyemhez való, speciális mosószert használunk. Gyűrni, marni, facsarni nem szabad.
Fact 4: Ausztriában jelenleg nem kapható olyan folttisztító szer, amivel selyem is tisztítható. A nálunk forgalomban lévő Vanish nem használható selymen és hogy a macska rúgja meg, nincs Rossmann se. Az egyetlen, selyem és gyapjú anyagon is biztonsággal használható folttisztítót, a Sil márkájút ugyanis csak ott lehet kapni, nincs se a DM-ben, se a Müllerben...
Ez azt jelenti, hogy vagy megrendelem Amazonról, vagy megvárom, amíg kint leszük Németországban (megint) és beugrom a rozmárba.
Itt tartok most, ez is egy kellemes restaurációnak ígérkezik.
Folytatás hamarosan...
Rozmár van Budapesten is, ha netán errefele járnál:D. Marinéni
VálaszTörlés:) először rendeltem amazonról, erre eltűnt a csomag. Szerencsére múlt héten kint voltunk Németországban és ott bevásároltam.
VálaszTörlés