Ha van olyan hely, ahol egyszer már jártam, de visszamennék bármikor, akkor az egyik ilyen biztosan Írország. (A másik Skócia. Erről azért nem lesz egyelőre poszt, mert az összes fénykép analóg masinával készült és először be kéne digitalizálnom őket. Mivel a szkenner és a képek Budapesten vannak, én meg Grazban, ez nem mostanában fog megtörténni. 1996-ban nekem még egy aranyos, 35 mm Kodak analóg gépem volt, ami mind a mai napig kitűnően működik. Az első digitálisat egyébként pont erre az írországi útra kaptam születésnapomra. A szívem csücske, tükörreflexes Canon pedig még mindig analóg, nagyon szeretem, a nagyobb kirándulásokra mindig cipelem magammal objektívestől, állványostól.)
Az óceánpart a szörnyeteg hullámokkal, a pubok, Dublin, a Guinness sörgyár, Belfast nyomasztó falfestményei, a házfalakból sütő gyűlölet, a Bushmills desztilláló üzeme, a sziklák felett süvítő szél, a láp, no meg a rengeteg bari. Az ír gulyás jellegzetes illata, várak, kastélyok, katedrálisok és a kelta keresztek mindenfelé.
A digitális képekre nemrég bukkantam rá a sinnsheimi fotók keresése közben (ezek egyszerűen felszívódtak), és be kell vallanom, megdöbbentem a dátumon.
2007? Majdnem tíz éve..? Így elment volna nyolc év? Elképesztő, ahogyan a táj is az. Eljutni ide nem olcsó mulatság (2007-ben sem volt az, elég szépen ráment a megspórolt pénzem), viszont ha valakinek van lehetősége rá, ne hagyja ki! Több iroda is kínál körutazásokat, érdemes körülnézni a piacon, de vállalkozóbb kedvűek saját maguknak is megszervezhetik az utazást, és a szállást, az internet világában ez már nem akkora kunszt.
Mint mondottam, kastélyok...
Naplemente az óceánparton. Tudom, lehet hasonlót fotózni a Balcsinál is, vagy éppen az Adrián, csak ott nem ekkorák a távolságok... és a hullámok se.
Semmi pánik, csak egy átlagos út a nyugati parton. A busznak meg láthatóan jó a térkitöltése. (Skóciában egy hasonlóan széles úton egy szabálytalanul előző autós miatt a buszunk beleszaladt az árokba, nekünk kellett kitolni belőle. Komolyabb baj nem lett, de mivel a jármű megsérült, haza kellett vinni és újat hoztak helyette.)
Amikor várod, hogy valami kis mocsári manó, esetleg tündék előpattanjon. Vagy netán egy kobold.
Valahol a távolban ott van Amerika...
Random birka |
Az óceánpart homokja. Egy St. Patrick's Day tradicionális set csoportos eltáncolása után indultunk vissza a láposon keresztül a buszhoz, ahol mindenki nekiállt lábat szárítani.
Bónusz: a szálláson csak napközben volt fűtés, mire mi odaértünk, éppen lekapcsolták. A bakancsok nem száradtak meg...
Ez már Észak-Írország.
Az óriások országútja. Olyan fotót, mint a katalógusokban látni, egyszerűen nem lehet csinálni, annyi a nép arrafelé.
Naplemente a nyugati parton.
Dublin, Molly Malone szobra és a szimpatikus bácsi, aki volt olyan kedves, hogy kölcsönadta a dobját és megtanította az alapokat. Igen, ott helyben.
Temple Bar |
Érdekes módon itt senki se akart kikergetni, csak mert fotózok.
A Szent Patrik katedrális egyik legendás alakja.
És ha már Dublin, akkor Guinness. A sörgyárat vétek lenne kihagyni, ha már erre vetődik turistázni az ember. Elég hosszú program, de a sör nagyon klassz. (Nem összehasonlítható azzal, amit boltban árulnak.)
És ha már italozás, meg alkohol, akkor Bushmills. A desztillálóba csak az szagoljon bele, aki nagyon be akar rúgni... (Skóciában elkövettem ezt a hülyeséget, fogalmazzunk úgy, hogy kellett a lépcsőnél figyelni lefelé jövet...)
Belfast. Az idő rövidsége miatt csak a lojalista negyeden sikerült nagyjából végigmenni. Nos, döbbenetes.
Szögesdrót az általános iskola közel három méter magas falán.(Nem, nem azért, hogy a kissrácok ne másszanak ki...)
(Sokat elmond az akkori feszült helyzetről, hogy úgy engedett utunkra az idegenvezető, hogy csak kis csoportokban - max 3-an -, nem feltűnően fotózva...)
A határon pedig akkor böszme falak vannak, mint a Trónok Harcában északon.
Úgyhogy térjünk is vissza inkább a természeti szépségekhez.
Csendesen hullámzik, igen jámbor fajta. Mocskosul fújt a szél, de ekkora állat hullámot a Balcsin nem lehet fotózni. De még az Adrián se nagyon, vagy akkor igencsak nem akar kimenni az ember a partra.
Aki járt Írországban, annak tuti van egy fotója az óriások asztaláról.
Csendes a kikötő, szundiznak a hajók.
Céad míle Fáilte!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése