2024. március 10., vasárnap

Nőnapi

Így nőnap tájékán megszaporodnak a "nemcsajos" pályán működő hölgyekről szóló posztok a közösségi médiában, gondoltam, miért ne boncolhatnánk fel a következő kérdést itt, a blogon: De mennyire ritka valójában egy gépészmérnök nő?

A rövid válasz az, hogy nagyon, de hogy mennyire, azt kitűnően szemlélteti az alábbi példa:

Elmentünk ebédelni a svájci tesztúton néhányan, és a mi projekt csapatunkból lévőkön kívül egy másik projektből is csatlakoztak hozzánk. Így állt össze a csapat: 2 nő és 6 férfi. Igen, a másik projektet egy hölgy képviselte. 
Hogy-hogynem, a hágónál lévő kis étteremben ebédelt a mi vevőnk is, négy fővel. 
Másnap reggel egyikük odajött hozzám:
- A másik hölgy, aki tegnap veletek ebédelt, az a R. felesége?
- Nem, nem, ő is projektmérnök, olyan mint én, csak benzines. Okleveles gépészmérnök. 
Pár másodperc kínos csend. 
- Elnézést, én azt hittem, hogy a felesége és eljött síelni... 

Szóval, ennyire. Sokkal könnyebb arra jutni, hogy egy osztrák mérnök megengedheti magának, hogy a felesége kijöjjön Svájcba síelgetni, mint azt, hogy az ismeretlen hölgy esetleg kolléga. Ez azért vicces, mert a benzin területen nálunk legalább hat hölgy is dolgozik, míg nálunk a dízelen összesen kettő. A vevőnknél ennél sokkal rosszabb az arány, nekik ugyanis nincs saját "dízeles" mérnöknőjük.  
Hogy szeretjük-e mi a mérnöknő, vagy női mérnök megkülünböztetést, az már más tészta. Ha engem kérdeztek, ez a szükséges rossz. Mert alapvetően a 21. századra el kellett volna jutni oda, hogy nincs nőimunka, meg férfimunka, csak munka van és ha valaki nemtől függetlenül képes maradéktalanul ellátni az adott feladatot, akkor a fasznak kell a megkülönböztetés. A helyzet azonban az, hogy még mindig annyira benne van a fejekben, hogy a mérnök, az autószerelő, a tűzoltó meg a katona az férfi, hogy kénytelenek vagyunk hozzátenni azt a bizonyos "nőt". Mert ha a lányok nem látnak példát maguk előtt, akkor el fogják fogadni, hogy csak azért, mert pöcs nélkül születtek, már nincs térlátásuk, nem értik a matekot, és nem szabad érdeklődniük a műszaki dolgok iránt, mert ahhoz ők úgyse fognak érteni. Ehhez jön még a kettős mérce, hogy amikor a családos férfi túlórázik, akkor szuperhős, aki mit meg nem tesz a családjáért, de a nő rögtön karrierista pina és szaranya lesz ugyanezért.         
Szomorú módon még mindig mi vagyunk a hiba a mátrixban, és igen, van olyan, akit még ez a kis létszám is zavar. A fenti kolléga amúgy nem tartozik ebbe a kisebbségbe, a kérdésben nem volt rosszindulat, de jól mutatja, hogy mennyire ritka és szokatlan egy női gépészmérnök Európában. A főnököm, szegény, meg is kapta "odafentről", hogy rossz az arány az osztályon, fel kéne venni nőket, de hogyan, ha egyszerűen nem jelentkezik egy se, mert nincs utánpótlás? És bocsi, de nem is lesz, ha a műszaki érdeklődésű kislányokat a tanárok és a családtagok addig buzerálják, amíg el nem hiszik magukról, hogy őket valójában nem is érdekli annyira ez a reál dolog, sokkal jobbak ők a humán tárgyakban... 
Így nőnap tájékán azt kérem tehát: hagyjatok minket békén! Hagyjatok minket létezni, és felejtsétek el mind a pozitív, mind a negatív diszkriminációt velünk kapcsolatban! Egy gép ugyanis nem tudja, hogy aki vezeti, vagy szereli, virslivel, vagy anélkül a lába között jött a világra. A gépet nem érdekli az ilyesmi. Titeket se érdekeljen és csak azért ne kérdőjelezzétek meg senki szakértelmét (soviniszta viccek formájában sem), mert ennek, vagy annak született.
Ha ez sikerül, már sokat tettünk mi együtt egy szebb világért, ahol a balettáncos fiú nem lesz automatikusan homoszexuális, a mérnöknő pedig egyfajta UFO, aki biztos azért ment erre a pályára, hogy válogathasson a sok pasi között...    
Köszönöm és minden ufótársamnak ősembermentes létezést kívánok az aknamezőről!    

2024. március 3., vasárnap

Darn it

 Sok évvel ezelőtt, amikor a Hádák megnyitottak Magyarországon, sikerült vásárolnunk egy Levi's farmert bagóért. A nagyon kényelmes, viszonylag bő szárú 609 nem a trendi 601, viszont még egy olyan időszakban készült, amikor nem egy szezonra vettek az emberek ruhát. A mai Levi's már régen nem az a Levi's, eszem ágában nem lenne kiadni annyi pénzt egy nadrágért, ami aztán pár hónap után elszakad. Ráadásul nagyon szeretem, éppen ezért nem szívesen váltam volna meg a nadrágtól, miután kis helyen elvásott az ülepe. A vintage Levi's farmerek közel annyiba kerülnek, mint egy új és sehol se találtam 609-et, ami jó lett volna rám, így maradt a javítás. 

A problémát először felvasalható folttal próbáltam meg orvosolni. Nem jött be, mert a folt nagyon hamar lejött. 

Ezután a felvasalást követően oda is öltögettem a foltot, így valamivel tovább tartott, de tadamm... megint lejött az egész. 

Egy modern varrógéppel simán lehet stoppolni, a legtöbbjük ugyanis tud visszafelé varrni (Örzse nem tud, mármint visszafelé varrni, stoppolni lehet vele, csak kell hozzá a megfelelő eszköz). Mivel az előző, két metódus kudarcot vallott, gondoltam, jöjjön a nehéztüzérség! 

1. Foltot az anyag visszájára bevasalni.
2. Szépen, oda-vissza bevarrni a lyukat. 
3. Az első varrásra merőlegesen megerősíteni a stoppolást.
4. Volt lyuk, nincs lyuk. 

Ez a visible mending, amikor meg sem próbáljuk elrejteni a sérülést. Egy farmer ülepén, térdén, vagy bárhol tökéletesen elfér, akár még teljesen elütő színű cérnával is. 
A "rókanadrágomat" viszont innentől kezdve nem viselhetem a munkahelyemen...
 Vagy pedig kell még rá tennem pár hasonló színű foltot és akkor fel se tűnik a javítás, esetleg mostantól csak tunikával veszem fel. Ez a nadrág is egyébként több mint 13 éves és agyon hordtam. Van egy mélykék testvére is, azt nem viseltem szinte soha, szerintem következő szezonban elő fogom venni. 
Nem, ez a fajta javítás nem való finom ruhákhoz, a fekete "governess" ruhát máshogyan kell gatyába ráznom. Mivel azonban szerencsére annak is a hónalja szakadt - jegyezzük meg: a sarkok mindig feszültséggyűjtő helyek (mechanika) -, és az ujjrövidítésből maradt leeső anyagom, talán meg lehet úgy csinálni, hogy még jópár évet túléljen. Nyolcvanon túl van, na. Nem mai csirke.  

2024. március 2., szombat

Örzse a pácban - a hiba oka

A 15k-t 1890 és 1957 között gyártották, és az ISMACS kifejezetten felhívja a figyelmet arra, hogy rengeteg alkatrészváltozattal találkozhat az óvatlan felhasználó. Egészen elképesztő, hogy bár szériaszám alapján egy adott egység valóban 15k-hoz való, mégsem passzol, mert az adott gépet még egy korábbi, esetleg kísérleti verzióval szerelték. 

Örzse sajnos korábban áldozatul esett egy lelkes, de nem éppen szakszerű felújításnak, aminek következtében elveszítette a részletmintái jelentős hányadát (a szétkent arany és ezüst festék maradványai ottvannak beleragadva a fekete részekbe és a lakkozást is sikerült alaposan tönkretenni) és valószínűleg a varróképességét is. Ennek oka alaposabb szemrevételezés után ki is derült: idegen test van a rendszerben. A gép eredeti bobbin házához nem passzol a sikló horog. Egyúttal fontos nyomra leltünk nagymamám C-szériaszámú gépének korát illetően is: feltételezhetően egy korai C-ről van szó, mivel ugyanaz a bobbin ház és sikló horog van beépítve, mint Örzsébe (kellene). A C-széria 1908-tól indult Németországban, Örzse 1909-ben született Skóciában, a nálunk lévő gép tehát feltehetően hasonló korú. Igen, én is látom, hogy koszos... 

Nagymamám gépe, ez lenne normális

Örzse nem belevaló horga

Örzse jelenleg tehát alkatrészre vár, ami már úton van Angliából. Az ebay-en találtam ugyanis egy 1906-os komplett szettet, így ha a horog nem lenne jó, egyszerűen beépítem mindenestől. Addig pedig megtisztítom a talpakat és nekilátok a másik, ismeretlen véncsont gatyába rázásának, van továbbá egy bőrkesztyű is, aki nagyon szeretne végre tiszta lenni.